Doktorandi z různých oborů se propojili do čtyř týmů a našli společná výzkumná témata. Ve spolupráci chtějí pokračovat i v následujících měsících a výsledky ideálně publikovat.
Dvoudenního setkání se zúčastnilo celkem 22 studentů doktorského studia, polovinu tvořili zahraniční doktorandi. „Vzhledem k tomu jsme na rozdíl od předchozího ročníku ten letošní vedli v angličtině. Měli jsme tu čest přivítat i zahraničního mentora, jímž byl osvědčený lektor PhD Akademie a nezávislý konzultant pro politiku výzkumu a vysokoškolského vzdělávání Conor O´Carroll. Zatímco do prvního ročníku Scientific Writing Campu se zapojilo 18 doktorandů ze tří fakult a Centra energetických a environmentálních technologií (CEET), tentokrát byly zastoupeny všechny fakulty i CEET. Moc nás těší, že povědomí o této akci se rozšiřuje a zájemců z řad doktorandů přibývá,“ uvedla administrátorka PhD Akademie Lucie Hofrichterová.
Při hledání takzvané výzkumné mezery, návrhu metodologie či cíle výzkumu doktorandům poskytovali podporu mentoři z řad zkušených výzkumníků. Stejně jako v předchozím ročníku mezi nimi nechyběla Daniela Plachá z Centra nanotechnologií CEET. „Už předchozí Scientific Writing Camp byl velmi úspěšný, ale letos se podařilo odstranit i některé drobné zádrhele z minula a organizace byla bezvadná. Také studenti perfektně pracovali. Moc se mi líbí, jak dokázali týmově pracovat, propojovat nejrůznější obory a najít společné téma. V jedné ze skupinek byli zástupci až pěti různých oborů. Myslím, že je to opravdu nadějná generace vědců,“ uvedla Plachá.
Dobrá zkušenost předchozího ročníku přispěla k tomu, že se i na letošní SWC opět přihlásil spolu s dalšími kolegy z Centra nanotechnologií CEET Pavel Czernek. „Na základě tehdejší spolupráce vznikl článek, který je nyní ve fázi recenzního řízení v dobře citovaném časopise. Věděli jsme tedy, do čeho jdeme, a řekli si, že by mohla vzniknout další interdisciplinární spolupráce a společný výzkum,“ prozradil Czernek. Mladí vědci z CNT, kteří se zabývají například syntézou nanomateriálů, se propojili s kolegy z Fakulty strojní.
Naopak zcela novou zkušeností byl SWC pro Vojtěcha Koňaříka z Ekonomické fakulty. „Na akci jsem se přihlásil zejména proto, že jsem si chtěl rozšířit obzory, poznat další doktorandy a seznámit se s novými lidmi. Protože mě zajímá interdisciplinární výzkum, chtěl jsem zjistit, jaké jsou na naší univerzitě možnosti větší mezioborové spolupráce a jak se oborová pestrost dá aplikovat ve výzkumu,“ řekl Koňařík.
Vítězství si nakonec odnesl mezinárodní tým složený z doktorandů z FEI a Ekonomické fakulty, kteří pracovali na návrhu e-learningové aplikace pro vzdělávání v oblasti finančního rozhodování. „Řešení je inovativní v tom, že využívá zpětnou vazbu ze senzorů pro měření tepové frekvence (chytrých hodinek), která odráží emoce při rozhodování v náročných situacích. Pro mě to byla skvělá příležitost setkat se a spolupracovat se studenty z jiných fakult a center napříč obory, což považuji za největší benefit celé akce,“ uvedl člen vítězného týmu Robert Šamárek.
Výsledky:
1. místo - tým NeuroSheep (odměna 10.000 Kč/osoba)
Bahate Maidiya, Jialei Xiong, Robert Šamárek, Kateřina Barnová a Martina Ládrová
2. místo - tým NanoExplorer (odměna 5.000 Kč/osoba)
Martin Mánek, Jakub Zágora, Zuzana Vilamová, Pavel Czernek, Štěpán Pravda
Sdílené 3. místo - týmy EcoMarkEngee Group a WasteAters (2.000/osoba)
Hamed Afsoobiria, Khaled Mohamed, Musenda Oscar Kambole, Thi To Loan Nguyen, Vendula Prokopová, Kristýna Stromská
Dominik Jursa, Marek Miškay, Radoslav Gandel, Vojtěch Koňařík, Markéta Vašinková
Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček